Bilgi İşaretleri

Bilgi İşaretleri

Bilgi İşaretleri

Bilgi İşaretleri


Trafik bilgi işaretleri sürücüleri bilgilendirmek için belirlenen yerlere konulmuş trafik levhalarıdır. Bu bilgilendirme levhaları sayesinde sürücüler ve yayalar yolculuklarına rahat bir şekilde devam edebilirler. Trafik bilgi işaretlerinin birkaç tanesini şöyle sıralayabiliriz.

Akaryakıt İstasyonu İşareti: Karayolu kenarında araçların ihtiyaçları olan akaryakıt istasyonunun olduğunu ve yerini gösterir.

Ana Yol İşareti: Bu işaret yolun ana yol olduğunu ve yoldaki araçların tali yoldaki araçlardan öncelikli geçişe sahip olduğunu hatırlatır.

Ana Yol Bitimi İşareti: Anayolun bittiğini gösteren bir işarettir.

Bölünmüş Yol Öncesi Yol Levhası İşareti: İki yönlü kesilmiş olan yol kesiminden bölünmüş yol kesimine yaklaşıldığını gösteren işarettir. İşaret bölünmüş yolun gidişine ayrılan tarafına girilmesi gerektiğini hatırlatır.

Çadırlı ve Karavanlı Kamp Yeri İşareti: Bu işaret karayolu kenarında çadırlı ve karavanlı bir kamp yerinin olduğunu bildirir.

Bu trafik bilgi işaretlerine başkalarını da eklememiz mümkündür.


  • TS EN 12899 normlarına uygundur.
  • Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından tanımlanan şekil ve boyutlardadır.
  • Alüminyum ya da galvaniz saçtan imal edilmiş olup 3M firması tarafından üretilen retroreflektif folyolar kullanılmaktadır.
  • Bütün şekiller folyo üzerine serigrafi tekniği ile uygulanmaktadır.